Вердикт ФІФА щодо позбавлення національної збірної України вболівальницької підтримки у домашньому матчі відбіркового турніру до ЧС-2014 перетворився на резонансну подію, що викликала суперечливу реакцію футбольної громадськості.Вердикт ФІФА щодо позбавлення національної збірної України вболівальницької підтримки у домашньому матчі відбіркового турніру до ЧС-2014 перетворився на резонансну подію, що викликала суперечливу реакцію футбольної громадськості.
Зазнають кардинальних змін стрижневі тенденції фанатського руху і, як не прикро це визнавати, – у бік не кращий. Маємо визнати, що культура підтримки своїх команд переживає переламний період, що характеризується втратою елементарних норм поведінки, культури та, що найстрашніше – безпеки. Характер поведінки окремих угруповань змінюється буквально на очах, створюючи загрозу життю та здоров’ю решті вболівальників. Деякі антисоціальні групи не в змозі інтегруватися в процес, завдаючи значної шкоди іміджу країни, у нищівний спосіб заявляючи про себе. Тенденції невтішні, про що свідчить безпрецедентно суворе покарання України з боку ФІФА.
На наше переконання, таке рішення не є спонтанним. Це наслідок довготривалої серії випадків екстремістської поведінки окремих фанатів, чия культура вболівання далека від тих пріоритетів, що пропагуються міжнародними футбольними організаціями. Приклади на поверхні – це бійки між полярними «таборами» вболівальників, пошкоджене майно спортивних споруд, піротехніка…
Нам доводиться констатувати неготовність футбольних суб’єктів до повноцінного забезпечення громадського порядку та безпеки до, під час та після проведення футбольних матчів.
Ми стурбовані тим фактом, що рік у рік український футбол в усіх без виключення лігах насичується негативом і це у значній мірі шкодить іміджу всієї держави в європейському та світовому масштабах. Чи можемо ми дозволити собі так просто окремим представникам фанатського руху дозволити залишати плями на репутації країни? Чи не настав час діяти, шановні колеги? Чи маємо ми чекати на більш жорсткі санкції з боку ФІФА та УЄФА? Чи повинна України ставати футбольною ареною, де є місце расизму, дискримінації, проявам нацизму, потенційній загрозі здоров’ю та життю шанувальників великої гри?
Теперішній стан справ в українському футболі потребує вироблення жорсткого консолідованого підходу до вирішення проблем у контексті забезпечення очікуваного видовища, що його здатен створити футбол.
З метою уникнення подібних випадків ми повинні підвищувати стандарти захисту вболівальників від екстремістів, які несуть небезпеку іншим відвідувачам на стадіонах. Ми повинні захищати футбол від політики, якій не місце у спорті. Ми повинні сприяти відновленню атмосфери толерантності, взаємоповаги та принципів Чесної гри. При цьому, ми повністю усвідомлюємо, що без втручання держави ситуацію виправити буде надто складно.
Тому, керуючись, у першу чергу, здоровим глуздом та турботою про безпеку, захист честі та гідності кожного громадянина України, а також осіб, які перебувають на території держави, ми закликаємо Верховну Раду України невідкладно розглянути проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо забезпечення громадського порядку та безпеки до, під час та після проведення футбольних матчів)» № 2275 від 11.02.2013 та прийняти його. Це є невідкладним заходом, виходячи з ситуації, що склалася.
У цьому сенсі необхідно зазначити, що парламентський Комітет з питань спорту прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді розглянути цей законопроект у першому читанні. Ми переконані, що введення у дію зазначеного проекту закону дозволить гармонізувати правовий простір у контексті забезпечення громадського порядку у ході проведення змагань з футболу.
Водночас ми звертаємося і до активних вболівальників: даний проект закону не має на меті знищити культуру підтримки команд. Варто задуматися, чому через купку окремих осіб має страждати численна армія справжніх шанувальників футболу? Чому вони не зможуть на стадіоні вголос висловити слова підтримки національній збірній України, яка стоїть на захисті спортивної честі держави? Вас, шановні, позбавили цього права через неправомірні дії екстремістів, які у ганебний спосіб дозволили собі подібні витівки.
Жодна із задіяних сторін не може залишатися байдужою до проблеми, що потребує негайного розв’язання. Ми не можемо дозволити собі втратити імідж держави, що з гідністю провела Чемпіонат УЄФА Європи з футболу-2012. На сучасному етапі потрібно розуміти, що успіх гарантований лише за умови відповідального ставлення до гри мільйонів, а не у випадках деструктивного впливу на розвиток футболу в Україні.
Президент ПФЛ Мілетій Бальчос,
перший віце-президент ПФЛ, президент ФК «Скала» Стрий Микола Кміть,
перший віце-президент ПФЛ, віце-президент ФК «Геліос» Харків Ігор Шам,
віце-президент ПФЛ, віце-президент ФК «Полтава» Віктор Пожечевський,
віце-президент ПФЛ, спортивний директор ФК «Сталь» Алчевськ Анатолій Волобуєв.